Strona Główna Centrum Historia 11 lat posługi kard. Stanisława Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej
11 lat posługi kard. Stanisława Dziwisza w Archidiecezji Krakowskiej PDF Drukuj Email

Dzisiaj minęło 11 lat od uroczystego ingresu abp. Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej. 3 czerwca 2005 roku Papież Benedykt XVI mianował Arcybiskupa Stanisława Dziwisza Metropolitą Krakowskim. Od tego dnia abp Dziwisz podjął kolejny trud, stając na czele diecezji wsławionej czynami i wzorami osobowymi wielkich poprzedników: Św. Stanisława i Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. Ingres abp. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej, czyli objęcie biskupich rządów w archidiecezji krakowskiej, odbył się 27 sierpnia 2005 r. W czasie swojej pierwszej Mszy św. sprawowanej wówczas na krakowskim Rynku metropolita nawiązując do postaci św. Stanisława przypomniał m.in., że stając w obronie Bożego porządku, stanął on po stronie praw człowieka. „Już wtedy wiedział, że jeśli prawo stanowione przez człowieka jest sprzeczne z prawem Bożym, zawsze zwraca się przeciw człowiekowi”. Dodał, że z tego właśnie dziedzictwa „wyrósł Jan Paweł II, wielki Papież przełomu tysiącleci, Święty naszych czasów, zawsze wierny Odkupicielowi i człowiekowi”.

Mówiąc wówczas o swoim przyszłym programie, abp Dziwisz odwołał się do pamiętnych słów Jana Pawła II: „Człowiek jest drogą Kościoła”. „Podejmujemy je z miłością, by stały się także naszym programem” – zapewniał. Wyraźnie podkreślił też rolę świeckich. Wyraził pragnienie „abyśmy razem – wierni świeccy, zakonnicy z kapłanami i biskupami – odważnie przyczyniali się do kształtowania świata według zasad Chrystusa, budząc Ewangeliczną nadzieję w sercach wszystkich ludzi”.

Kard. Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r. w Rabie Wyżnej. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po sześcioletnich studiach seminaryjnych przyjął święcenia kapłańskie, których w dniu 23 czerwca 1963 r. w katedrze wawelskiej udzielił mu bp Karol Wojtyła. W latach 1966-1978 był kapelanem kard. Karola Wojtyły. Pełnił funkcję sekretarza osobistego papieża Jana Pawła II od chwili wyboru do ostatnich dni jego pontyfikatu (1978-2005). Po śmierci Jana Pawła II, 3 czerwca 2005 papież Benedykt XVI mianował abp. Stanisława Dziwisza arcybiskupem metropolitą Krakowskim, a na konsystorzu w 2006 r. kreował go kardynałem.

Dwa lata temu, z racji ukończenia 75 lat, zgodnie z prawem kanonicznym, kard. Dziwisz złożył oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu. Metropolitą krakowskim pozostanie do momentu wyznaczenia przez papieża jego następcy.

 

Przeczytaj także:

Don Stanislao - semper fidelis.

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER