Strona Główna Centrum Historia Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny PDF Drukuj Email

1 listopada 2002 r. św. Jan Paweł II powiedział do wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra: „Dzisiejsze święto zachęca nas, byśmy skierowali wzrok ku niebu, które jest celem naszej ziemskiej pielgrzymki. Tam oczekuje nas radosna wspólnota świętych. Tam spotkamy się z naszymi drogimi zmarłymi, za których zanosić będziemy do nieba modlitwę w jutrzejsze uroczyste wspomnienie liturgiczne.

Wierni chrześcijanie i ich rodziny udają się w tych dniach na cmentarze, gdzie spoczywają doczesne szczątki ich krewnych w oczekiwaniu na ostateczne zmartwychwstanie. Ja również powracam duchowo do grobów moich bliskich, przy których miałem okazję zatrzymać się ostatnio podczas podróży apostolskiej do Krakowa.

2 listopada natomiast nie możemy zapomnieć o modlitwie za dusze licznej rzeszy zmarłych, o których nikt nie pamięta, a nawet powinniśmy poświęcić im więcej miejsca w naszej modlitwie i powierzyć ich miłosierdziu Bożemu” - mówił św. Jan Paweł II.

Zachęcamy wszystkich pielgrzymów do przeżywania Uroczystości Wszystkich Świętych w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. W Sanktuarium Msze św. będą odprawiane według porządku niedzielnego a więc o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00. Po Mszy św. wieczornej odbędzie się procesja krużgankami naszego Sanktuarium, podczas której będziemy się modlić za zmarłych bliskich naszemu sercu i wspominanych w naszych wypominkach.

W poniedziałek – 2 listopada – Dzień Zaduszny również po Mszy św. wieczornej odbędzie się procesja żałobna krużgankami naszego Sanktuarium.

W dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można zyskać odpust za zmarłych. Wierni, którzy w tych dniach nawiedzą kościół lub kaplicę mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Wg obowiązujących przepisów można uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę oraz trzeba wypełnić inne warunki, jak spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w ciągu roku cząstkowy.

Św. Monika umierając powiedziała do swoich Synów: "To nie ważne, gdzie złożycie moje ciało. Zupełnie się o to nie martwcie! Tylko o jedno was proszę, żebyście – gdziekolwiek będziecie – wspominali o mnie przed Ołtarzem Pańskim".

Przyjmujemy w zakrystii wypominki za zmarłych na kolejny rok. Pisząc na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. można otrzymać specjalny formularz do zgłoszenia zmarłych na wypominki.
W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie w intencji zmarłych wypominanych w wypominkach miesięcznych będziemy się modlić 1 i 2 listopada podczas procesji, natomiast w pozostałe dni do końca listopada podczas Różańca św. o godz. 16.30 przed Mszą św. wieczorną. Za wypominanych w wypominkach rocznych w każdy 2-gi piątek miesiąca przez cały rok będzie odprawiana Msza św. o godz. 17.00, poprzedzona modlitwą różańcową o godz. 16.30 w intencji tych zmarłych.

 

.


 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER