Strona Główna Centrum Sanktuarium na "Białych Morzach" w krakowskich Łagiewnikach przyjęło relikwie Błogosławionego Jana Pawła II
Sanktuarium na "Białych Morzach" w krakowskich Łagiewnikach przyjęło relikwie Błogosławionego Jana Pawła II PDF Drukuj Email
niedziela, 12 czerwca 2011 17:02

„Dzisiaj wraz z Błogosławionym Janem Pawłem II wkraczamy do Centrum noszącego jego imię oraz wypisane słowa, które się stały hasłem jego długiego pontyfikatu „Nie lękajcie się!” - mówił w homilii podczas sobotniej uroczystości na placu Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach ks. kard. Stanisław Dziwisz. Tego dnia Jan Paweł II powrócił do Łagiewnik w swoich relikwiach, jako patron nowego Sanktuarium. "Towarzyszyliśmy Mu w drodze do Domu, który będzie już Jego Domem. I my będziemy tam powracać. Te dary będą nas zbliżać do Osoby Błogosławionego Jana Pawła II" – podkreślił ks. prałat Kabziński, Prezes Centrum i Kustosz Sanktuarium Bł. Jana Pawła II.

W sobotnich uroczystościach na placu przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” uczestniczyli m.in. Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore, Metropolita Warszawski Abp Kazimierz Nycz, ks. kard. Franciszek Macharski, ks. kard. Stanisław Nagy, Abp Józef Wesołowski z Dominikany, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego Bp Józef Guzdek, Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Bp Tadeusz Rakoczy, ks. infułat Józef Strugarek z Diecezji Świdnickiej oraz Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku ks. kanonik Andrzej Kozakiewicz.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin papieskich, rektorzy krakowskich uczelni, uczniowie, liderzy młodzieżowi i nauczyciele reprezentujący szkoły noszące imię Jana Pawła II, członkowie ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich Archidiecezji Krakowskiej oraz architekci, budowniczy i sponsorzy Centrum. Liczną grupę uczestników sobotniego święta stanowili stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz młodzież, która obchodziła na "Białych Morzach" Małopolskie Święto Młodych Wolontariuszy.

Centrum pragnie być przestrzenią i znaczącym punktem odniesienia dla młodych, dlatego w sobotę, w dniu uroczystości, w namiotach i na scenie swoją działalność prezentowały grupy młodzieży i instytucje zajmujące się na co dzień wolontariatem (m in. Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych - Hospicjum Św. Łazarza, Szkolne Koła Caritas, uczestnicy Małopolskiego projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"). W tym dniu została również zainaugurowana jubileuszowa, piąta edycja Małopolskiego projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Po uroczystościach, odbył się piknik wolontariacki i plenerowy koncert dziękczynny w wykonaniu zespołów "Stróże Poranka" i "Deus Meus".

W słowie, które ks. kard. Stanisław Dziwisz skierował do wiernych podczas uroczystej Mszy św., nawiązał do potrójnego pytania Jezusa. Dotyczyło ono sprawy najważniejszej, bo było to pytanie o miłość. Jezus pytał o nią Szymona Piotra, który miał stać się opoką Kościoła.W kontekście Piotrowej służby Kardynał mówił o pontyfikacie Jana Pawła II. Przed 33 laty Papież rozpoczął swoją misję jako Biskup Rzymu, szukając punktu odniesienia w doświadczeniu Piotra. Prowadzony przez Boga, każdego dnia odpowiadał na pytanie o miłość służąc tym, do których był posłany i nauczając braci w wierze. Odpowiadał w Rzymie, ale również w najdalszych zakątkach świata. Odpowiadał cierpieniem i swoją śmiercią. "Jego odpowiedź na pytanie o miłość otrzymała pieczęć autentyczności sześć tygodni temu, 1 maja, na Placu św. Piotra" - podkreślił Metropolita.

„Dzisiaj poświęcimy Kościół – Sanktuarium dedykowane Błogosławionemu Papieżowi, rozpoczynając tym samym Jego oficjalny kult w tym jakże szczególnym miejscu, związanym z pewnym odcinkiem jego życiowej drogi”. Centrum wyrasta w miejscu pracy młodego Karola Wojtyły w czasie okupacji. Papież wielokrotnie wspominał ten okres swojego życia. W szóstym roku od swojej błogosławionej śmierci powrócił niejako w to miejsce, w wieloraki sposób. Powrócił do nas w relikwii krwi, która ma szczególną wartość i wymowę w kontekście zamachu na życie Papieża 13 maja 1981 r. Kardynał podkreślił, że wysoka była cena, jaką Ojciec Święty zapłacił za służbę Chrystusowi i człowiekowi, lecz dzięki ufnej akceptacji cierpienia, po zamachu z jeszcze większą mocą głosił miłość miłosierną, wolność, prawdę i przywracał nadzieję tam, gdzie znieważano godność człowieka.

W dniu uroczystości, Bł. Jan Paweł II, Apostoł Bożego Miłosierdzia, powrócił do Krakowa, by razem ze św. Siostrą Faustyną głosić światu Boga bogatego w miłosierdzie. Centrum Jana Pawła II sięga do tego dziedzictwa ducha i jest jego współczesnym wyrazem. Jednocześnie, ciąży na nim odpowiedzialność, aby to wielkie dziedzictwo Papieża, bogactwo Jego nauczania zachowywać i udostępnić, ale także pochylać się nad nim twórczo. „W ten sposób powraca tutaj Jan Paweł II, aby stąd promieniowała jego myśl, jego mądrość i jego świętość na Polskę i na świat” – dodał ks. kard. St. Dziwisz.

Na zakończenie homilii, Hierarcha skierował słowa podziękowania do wszystkich ludzi, władz i instytucji, które wniosły swój wkład w budowę Centrum Jana Pawła II i tym, którzy nadają mu duchowy oraz materialny kształt. Przypomniał, że „wznosimy wielkie dzieło dla nas – dla pokolenia Jana Pawła II i dla przyszłych pokoleń. W ten mądry i trafny sposób utrwalamy dziedzictwo Błogosławionego Piotra naszych czasów”. Zwrócił się także z apelem o dalsze wsparcie budowy papieskiego Centrum (…) „Liczy się każda cegiełka. Liczy się każdy odruch serca. Liczy się każda pomoc! Niech krakowskie Centrum Jana Pawła II będzie miejscem wiary, kultury i miłosiernej miłości. Niech promieniuje pokojem. Niech umacnia jedność międzyludzką i narodową. Niech tutaj panuje duch Jana Pawła II – duch szacunku do człowieka, duch otwartości i determinacji w budowaniu cywilizacji miłości, w kształtowaniu wrażliwości i wyobraźni miłosierdzia”.

Metropolita Warszawski Abp Kazimierz Nycz mówił podczas uroczystości, że dziedzictwo bł. Jana Pawła II. to szczególne prawo, dar, zobowiązanie i zadanie dla Kościoła Powszechnego, a w szczególności Kościoła Krakowskiego. Abp Nycz dodał, że Jan Paweł II ma szczególne prawo do Łagiewnik, ponieważ tu pracował, przychodził i przyjeżdżał jako Papież, ale szczególne dlatego że wraz ze św. Siostrą Faustyną, którą wyniósł na ołtarze, pokazali światu na przełomie tysiącleci tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Metropolita Warszawski wyraził przekonanie, że krakowskie Centrum będzie żywym pomnikiem różnych dzieł, które będą tutaj miały swoje miejsce, aby stąd wychodzili ludzie przygotowani do dawania świadectwa o Janie Pawle II i do życia według tego, co on mówił i tak jak on żył.

Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore podkreślił, że relikwie świętych są szczególnie ważne dla chrześcijan, bo zaświadczają, że nie tylko duch, ale ciało, całe doczesne życie ma swój udział w świętości i emanuje Bogiem. Nuncjusz wyraził nadzieję, że Centrum będzie miejscem pogłębienia nauczania Papieża i duchowego pokrzepienia stanowiąc żywą świątynię Boga.

Po wystąpieniach ks. prałat Piotr Majer, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, odczytał dekret dotyczący erygowania Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.

 

 

Na zakończenie, Kustosz Sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński wyraził swoją radość i złożył podziękowanie ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, jak również wszystkim uczestnikom uroczystości. Po błogosławieństwie oraz wspólnej modlitwie słowami litanii do bł. Jana Pawła II, relikwie wprowadzono procesyjnie do  Sanktuarium. Kropla krwi Ojca Świętego zamknięta w szklanej szkatule została umieszczona w podstawie marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Tego dnia Metropolita Krakowski poświęcił nową świątynię, która jako pierwsza w Polce nosi imię Błogosławionego Jana Pawła II. (ah)

 

Zdjęcia: Bogusław Zdebski

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER