Strona Główna Centrum Powołano Sanktuarium pod wezwaniem bł. Jana Pawła II na "Białych Morzach"
Powołano Sanktuarium pod wezwaniem bł. Jana Pawła II na "Białych Morzach" PDF Drukuj Email
czwartek, 09 czerwca 2011 13:49

Nowo wybudowany kościół w Centrum "Nie lękajcie się!" na Białych Morzach w krakowskich Łagiewnikach będzie Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Dekret o jego powołaniu wydał Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, uwzględniając kult, jakim w Polsce jest otaczany bł. Jan Paweł II. Dokument został odczytany po raz pierwszy podczas konferencji, która odbyła się 8 czerwca w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. W dekrecie podkreślono, iż Centrum „Nie lękajcie się!” ma być nie tylko miejscem upamiętnienia Błogosławionego Jana Pawła II, ale również miejscem autentycznego spotkania z Jego osobą i nauczaniem.

Pierwszym Kustoszem Sanktuarium został ustanowiony Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, Wikariusz Biskupi Ksiądz Prałat Jan Kabziński. W wypełnianiu swoich obowiązków Kustosz będzie się kierował postanowieniami Kodeksu Prawa Kanonicznego i innych przepisów prawa, a także statutem Sanktuarium.

W myśl dekretu Kustoszowi, wraz z innymi duszpasterzami, zleca się troskę o to, aby "przybywający pielgrzymi mieli zapewniony obfitszy dostęp do środków zbawienia i kształtowania sumień poprzez głoszenie Słowa Bożego, odpowiednie ubogacenie życia liturgicznego, zwłaszcza zaś przez sprawowanie Eucharystii i sakramentu pokuty oraz przez kultywowanie tych form pobożności, które były bliskie i drogie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II".

Pielgrzymi, którzy będą przybywać do Sanktuarium pod wezwaniem bł. Jana Pawła II na "Białych Morzach" będą mogli uzyskać odpust zupełny m. in. w dniu patrona 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami.pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przyjęcie Komunii Świętej, wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

Środowa konferencja prasowa była również okazją do zaprezentowania programu działań w związku z uroczystościami 11 czerwca w krakowskich Łagiewnikach: wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła dolnego w Centrum "Nie lękajcie się!" oraz obchodami pierwszego Małopolskiego Święta Młodych Wolontariuszy pod hasłem "Mieć wyobraźnię miłosierdzia", które Samorząd Województwa Małopolskiego organizuje wraz z Centrum, Miastem Kraków, Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej w Krakowie. (ah)

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER