Strona Główna Centrum Pomoce duszpasterskie na czas przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II
Pomoce duszpasterskie na czas przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II PDF Drukuj Email
wtorek, 15 lutego 2011 14:20

Program duszpasterski dla Archidiecezji krakowskiej związany z przeżywaniem beatyfikacji Jana Pawła II obejmuje dwa ściśle ze sobą powiązane etapy. Pierwszym było bezpośrednie przygotowanie do tej niezwykłej uroczystości. Drugim jest troska o pielęgnowanie jej owoców. Do realizacji programu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Krakowskiej i Wydawnictwem św. Stanisława BM opracowało pomoce katechetyczno-duszpasterskie w formie zeszytów opatrzonych wspólną nazwą „Beatyfikacja”.

Beatyfikacja – Nowenna niedziel

Przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II oznacza przyspieszenie kroku na drodze do świętości. Im większe będzie w nas pragnienie świętości i gorliwość w dążeniu do jej osiągnięcia, tym lepiej będziemy przygotowani na „dzień świętości”, jakim jest beatyfikacja. Prawda ta jest głównym tematem pomocy duszpasterskich przeznaczonych na dziewięć niedziel poprzedzających dzień beatyfikacji. Są w nich zamieszczone myśli do homilii, modlitwy powszechne, świadectwa o modlitwie w rodzinie, teksty na temat adoracji Najświętszego Sakramentu, a także propozycja „modlitw nowenny” do odmawiania w czasie wspólnych celebracji.

 

Beatyfikacja – Homilie i adoracje

Drugi zeszyt zawiera pomoce duszpasterskie na czas Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i przeżycia uroczystości beatyfikacyjnej. Są to myśli do homilii na poszczególne niedziele tego okresu, propozycja adoracji w czasie Świętego Triduum Paschalnego, pomoce do przeżycia czuwania przed Niedzielą Miłosierdzia oraz sugestie do przeżycia samego dnia beatyfikacji. Ukazana jest również dalsza perspektywa pracy w parafiach i rodzinach, związana z przeżywanym w Krakowie w październiku Światowym Kongresem Miłosierdzia oraz planowaną peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II do każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej.

 

Beatyfikacja – Modlitewnik dla dorosłych i młodzieży

Oprócz wspólnych działań, podejmowanych w czasie Mszy Świętych, rekolekcji i nabożeństw, wydaje się słuszne zachęcić dorosłych i młodzież, aby podjęli także indywidualne przygotowanie się do beatyfikacji umiłowanego Papieża. Propozycja ma postać „nowenny” i polega na przychodzeniu przez dziewięć wybranych przez siebie dni do kościoła na adorację trwającą przynajmniej 15 minut. Dorośli i młodzież, korzystający z Modlitewnika znajdą w nim teksty ukazujące znaczenie osobistej rozmowy z Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie i pomagające podjąć taką rozmowę. W Modlitewniku zamieszczony został także wybór modlitw Jana Pawła II, szczególnie tych, które odmawiał przed Najświętszym Sakramentem oraz propozycja wezwań w różnych intencjach, które kierujemy do Boga za przyczyną Jana Pawła II.

 

Beatyfikacja – Modlitewnik dla dzieci

Przygotowany jest również modlitewnik dla dzieci. Znajdą one w nim zachętę, aby przychodzić co tydzień do kościoła nie tylko na Mszę Świętą niedzielną, lecz także na indywidualną rozmowę z Jezusem. W okresie Wielkiego Postu to przyjście może być połączone z przeżywaniem Drogi krzyżowej. Tematy proponowane do rozważenia dzieciom są z godne z tematami, które podejmują dorośli i młodzież. Ułatwi to rodzicom i katechetom, przeżywającym swoje przygotowanie duchowe, wspieranie dzieci w ich wysiłkach pracy nad sobą. W Modlitewniku znajdują się teksty do refleksji, modlitwy, wybór przemówień Ojca Świętego do dzieci, rysunki do kolorowania dla najmłodszych oraz miejsce na własną twórczość starszych dzieci (napisanie modlitwy dziękczynnej lub błagalnej).

 

Beatyfikacja – Rekolekcje „Totus Tuus”

Głównym tematem proponowanych tu rekolekcji przed beatyfikacją jest papieskie motto życia „totus Tuus”. Słowa te wyrażają duchowość Ojca Świętego, którą możemy ubogacić nasze życie. O tym jak całkowicie oddać się Maryi, a z Nią i przez Nią Bogu, by w ten sposób odnowić całe swoje życie, mówią tematy poszczególnych spotkań rekolekcyjnych dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Tematy kolejnych czterech dni rekolekcji we wszystkich grupach wiekowych są następujące: 1 – „Pójdź za Mną!”; 2 – „Totus znaczy cały”; 3 – „Tuus znaczy Twój”; 4 – „Wstańcie, chodźmy!”

 

Beatyfikacja – Uroczystość

Jak przeżyć dzień beatyfikacji, który przypada w Niedzielę Miłosierdzia? Co uczynić, aby ten wielki dar przyniósł obfite owoce w naszym życiu osobistym oraz w życiu naszych wspólnot? Refleksje nad tymi zagadnieniami, a także konkretne propozycje duszpasterskie znajdą się w osobnym zeszycie Beatyfikacja – Uroczystość. Duszpasterze znajdą w nim myśli do homilii, tekst modlitwy powszechnej, propozycje przeżycia godziny miłosierdzia, a także obrzęd błogosławienia osób, które w tym dniu zechcą włączyć się w ruch modlitewny „Adoremus”.

Beatyfikacja – Ruch modlitewny „Adoremus”

Jednym z głównych tematów, przewijających się przez wszystkie powyżej wymienione pomoce duszpasterskie, jest modlitwa, a spośród form modlitwy wyróżniona jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Ojciec Święty Benedykt XVI nazwał wzrastającą w Kościele praktykę adoracji „wiosną eucharystyczną”. Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! w Krakowie proponuje, aby w dzień beatyfikacji Jana Pawła II, ten wielki ruch adoracyjny jeszcze bardziej ożywić, błogosławiąc przychodzących już na adorację oraz zapraszając na nią innych. Kolejny zeszyt przygotowany z okazji beatyfikacji będzie więc zawierał opis ruchu modlitewnego „Adoremus” oraz pomoce do kontynuacji tego dzieła w parafiach w następnych miesiącach.

 

Błogosławiony, który przyszedł w Imię Pańskie. Duchowy Przewodnik Pielgrzyma.

Książeczka podejmuje krótkie rozważania o pojęciu beatyfikacji, jej historii oraz o świętości, ze szczególnym uwzględnieniem osoby nowego błogosławionego. To lektura, która pomoże w dotarciu do głębi paschalnego, wspólnotowego, ale i zapewne głęboko osobistego wydarzenia, jakim w Kościele jest uroczystość beatyfikacji.

 

 

Książki można zamawiać w Wydawnictwie św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej

ul. Straszewskiego 2 31-101 Kraków, tel. (12) 429 52 17, 429 11 25 fax (12) 421 49 70 e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Beatyfikacja. Modlitewnik dla dorosłych i młodzieży

Beatyfikacja. Modlitewnik dla dzieci

Beatyfikacja. Nowenna niedziel

Beatyfikacja. Rekolekcje „Totus Tuus”

Błogosławiony, który przyszedł w Imię Pańskie. DUCHOWY PRZEWODNIK PIELGRZYMA

lub pytać o nie w księgarniach katolickich i Centrum Jana Pawła II na ul. Kanoniczej 18.

 


 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER