Rocznica nomimacji biskupiej kard. Stanisława Dziwisza Drukuj
czwartek, 07 lutego 2019 07:49

"Semper fidelis" - ZAWSZE WIERNY - takie określenie dotyczące postawy kard. Stanisława Dziwisza wobec papieża Jana Pawła Wielkiego możemy przeczytać na stronach niektórych portali społecznościowych dedykowanych św. Janowi Pawłowi II. Przypomnijmy, że dokładnie 21 lat temu - dnia 7 lutego 1998 r. osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II - ks. infułat Stanisław Dziwisz został mianowany biskupem tytularnym San Leone we włoskiej Kalabrii, oraz drugim prefektem Domu Papieskiego (prefetto aggiunto).

 


Sakrę biskupią ks. Stanisław Dziwisz przyjął z rąk papieża świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra Rzymie 19 marca w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Współkonsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski ówczesny metropolita

krakowski i kard. Angelo Sodano, sekretarz stanu. 29 września 2003 r. Mons. Stanisław Dziwisz został podniesiony do godności arcybiskupa.
"Największą przygodą mojego życia jest to, że mogłem być i pracować u boku kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II przez trzydzieści dziewięć lat. Wszystko zaczęło się prozaicznie pewnego dnia w 1966 roku, kiedy poprosił mnie, bym został jego sekretarzem. Miałem wtedy dwadzieścia siedem lat. Nie mogłem przypuszczać, że przez kilkadziesiąt lat, dzień po dniu, będę świadkiem życia, pracy, modlitwy i świętości człowieka, który wyrósł na jednego z wielkich, duchowych liderów współczesnego świata" mówił 19 lutego 2010 r. kard. Stanisław Dziwisz, w przemówieniu na Międzynarodowym Kongresie "Legado De Juan Pablo II El Magno!" w Bogocie.


Stanisław Dziwisz poznał Karola Wojtyłę na pierwszym roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdy uczestniczył w wykładach Wojtyły "Wstęp do filozofii". Z rąk biskupa Wojtyły 23 czerwca 1963 przyjął święcenia kapłańskie. 8 października 1966 został kapelanem arcybiskupa Wojtyły, a gdy Metropolita Krakowski został papieżem - jego osobistym sekretarzem. Prawie czterdzieści lat towarzyszył Ojcu świętemu w posłudze apostolskiej.

 

 

Papieski sekretarz był właściwie „całym biurem” Jana Pawła II, jego prawą ręką, doradcą i powiernikiem. Jan Paweł II całkowicie polegał na jego lojalności i dyskrecji, gdy chodzi o prowadzenie spraw związanych z pontyfikatem.  Niezwykle oddany i wierny, towarzyszył papieżowi zawsze i wszędzie: we wszystkich podróżach zagranicznych, po Włoszech i w odwiedzinach parafii rzymskich, podczas środowych audiencji ogólnych i niezliczonych uroczystości w Bazylice św. Piotra i na Placu św. Piotra, podczas kilku tysięcy spotkań i ceremonii liturgicznych w Watykanie; podczas spotkań oficjalnych i prywatnych, rozmów z głowami państw, wszystkich pielgrzymek, a także rekreacji. Z oddaniem troszczył się o komfort i potrzeby Ojca Świętego. W sposób dyskretny pomagał i wpierał nawet w najdrobniejszych i najzwyklejszych czynnościach: podaniu cieplejszego ubrania czy wydrukowanego przemówienia, przypomnienia nazwiska zaproszonego gościa, podania ręki. Cieszył się całkowitym zaufaniem Papieża. Razem też jeździli na nartach, modlili się oraz przeżywali chwile radosne i tragiczne. To na ręce swego osobistego sekretarza upadł Jan Paweł II, raniony przez zamachowca 13 maja 1981 r. Jego opanowanie i przytomność umysłu sprawiła, że tuż po zamachu Jan Paweł II został szybko przetransportowany do Polikliniki Gemelli.Podczas pontyfikatu świętego Jana Pawła Wielkiego ks. Dziwisz był jedną z najważniejszych osobistości w Watykanie. Jako jedyny nie Włoch był jedną z siedmiu osób mających uprawnienia do stwierdzenia autentyczności papieskiego podpisu. Był obecny przy śmierci Jana Pawła II. Został wykonawcą papieskiego testamentu.

"Żyłem u boku Świętego. Inaczej mówiąc, niemal przez czterdzieści lat, codziennie, widziałem z bliska świętość, o której zawsze myślałem, że taka powinna być. Dostrzegałem ją w tym człowieku, w jego tak bardzo głębokim, tak pełnym tajemnicy kontakcie, jaki miał z Bogiem. W jego głębokiej, a zarazem przejrzystej wierze. W jego odwadze, z jaką świadczył o prawdzie Chrystusa i wartości życia. I w jego miłości, z jaką zbliżał się do każdego człowieka, szanując jego godność. Widziałem świętość z bliska. Widziałem świętość zwyczajną, wpisaną w codzienność, w obowiązku i trudy każdego dnia, w spotkania z ludźmi z całego świata, w wielkie publiczne ceremonie, a także w strzeżone zazdrośnie chwile osobistego życia duchowego. Później, po latach, widziałem świętość zaznaczoną nieustannie krzyżem, jakim zresztą było całe życie Karola Wojtyły. Widziałem świętość graniczącą z heroizmem" - mówił kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim.
Podczas Mszy św. dziękczynnej za pasterską posługę w Archidiecezji Krakowskiej, kard. Dziwisz podzielił się refleksją, że Jan Paweł II przewidział Jego biskupią posługę w Kościele krakowskim. Kard. Dziwisz pełnił ją jako metropolita krakowski (2005-2016) przez ponad 11 lat. Warto także dodać, że to dzięki kard. Dziwiszowi w roku 2016 w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży, podczas których z papieżem Franciszkiem spotkało się ponad 2 mln młodych ludzi z całego świata.

 

 Papież Franciszek mianując jego następce w Krakowie, napisał w bulli że "kardynał Stanisław Dziwisz jest wiernym świadkiem godnych pamięci dzieł świętego Jana Pawła II, Naszego Poprzednika, niegdyś Biskupa krakowskiego".

28 stycznia 2017 r. prezydent RP Andrzej Duda wręczył Order Orła Białego kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Order został nadany w uznaniu "znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi".

Obecnie kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany biskup krakowski nadal troszczy się, by nauczanie i całe dziedzictwo świętego papieża Jana Pawła Wielkiego było przekazywane następnym pokoleniom. Przypomnijmy, że to z Jego inicjatywy 2 stycznia 2006 zostało powołane do istnienia "Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie, które również realizuje te zadania.


"Po wielu miesiącach przemyśleń i rozpatrzeniu różnych propozycji stajemy wobec doniosłej decyzji dotyczącej utworzenia Centrum Jana Pawła II. Świadomi odpowiedzialności wobec Kościoła krakowskiego i ludzi dobrej woli, pragniemy w ten sposób nie tylko oddać hołd Wielkiemu Rodakowi, ale nade wszystko chcemy upamiętnić i utrwalić w widzialnym znaku Jego osobę wraz z całym duchowym dziedzictwem Jego pontyfikatu. Czynimy to zwłaszcza z myślą o tych, którzy przyjdą po nas, by i oni dzięki temu dziełu mogli poznać i pokochać Sługę Bożego, i w wierności Jego nauczaniu i świadectwu razem z Nim iść do Chrystusa. Na pogrzebie Ojca Świętego podmuch wiatru zamknął księgę Ewangelii na jego trumnie. Dla nas wraz z tym znakiem zamknięcia księgi Jego życia, rozpoczął się nowy rozdział obecności Sługi Bożego w życiu Kościoła i każdego z nas. Ten nowy rozdział chcemy razem z Nim pisać, tworząc Centrum „Nie lękajcie się!" Jestem głęboko wdzięczny, że wyraziliście Państwo gotowość dzielenia ze mną odpowiedzialności za to dzieło, które jest przywilejem i obowiązkiem nas wszystkich" - mówił abp Stanisław Dziwisz w dniu erygowania Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

źródło:
1. Tygodnik Niedziela: Cz. Ryszka "Na ingres arcybiskupa"
2. Centrum Myśli Jana Pawła II - "Stanisław Dziwisz"