Strona Główna Centrum Niedziela Świętej Rodziny
Niedziela Świętej Rodziny PDF Drukuj Email
niedziela, 30 grudnia 2018 07:32

W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Świętej Rodziny. Zaczęto je obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII, który również ułożył teksty liturgiczne na to święto. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień.

Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia (Arcanum divinae sapientiae). W Liście Episkopatu Polski do wiernych z dnia 23 października 1968 roku czytamy: "Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny - ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina podobnie jak Rodzina Nazaretańska jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi". (źródło: KAI)

Na temat rodziny i jej powołania wielokrotnie wypowiadał się patron rodzin - św. Jan Paweł Wielki. W niedzielnych rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański mówił m.in.: "w naszych czasach złe pojmowanie praw człowieka podważa niekiedy samą naturę instytucji rodziny i związku małżeńskiego. Trzeba, aby na wszystkich płaszczyznach zjednoczyły się wysiłki tych, którzy wierzą w wartość rodziny opartej na małżeństwie. Jest to rzeczywistość ludzka i Boska, którą należy chronić i umacniać jako podstawowe dobro społeczeństwa".

Natomiast podczas spotkania z rodzinami w 2001 r. Jan Paweł Wielki mówił m.in., że "rodzina to wspólnota oparta na małżeństwie, rozumianym jako akt publicznie zatwierdzający i regulujący wzajemne zobowiązania, jako całkowite przyjęcie odpowiedzialności za drugą osobę i dzieci, a także jako związek pociągający za sobą prawa i obowiązki oraz jako podstawowa komórka społeczna, na której opiera się życie narodu. Struktura społeczna i jej podstawa prawna są zagrożone, jeśli zanika przekonanie, że nie można postawić na tej samej płaszczyźnie rodziny opartej na małżeństwie oraz innego rodzaju związków uczuciowych".

 

Zachęcamy także do lektury Listu do Rodzin, który w 1994 z okazji Roku Rodziny napisał św. Jan Paweł Wielki.

 

św. Janie Pawle Wielki, patronie rodzin chrześcijańskich - módl się za nami!

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER