Strona Główna Centrum Dzień zaduszny - wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych
Dzień zaduszny - wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych PDF Drukuj Email
piątek, 02 listopada 2018 08:57

"2 listopada natomiast nie możemy zapomnieć o modlitwie za dusze licznej rzeszy zmarłych, o których nikt nie pamięta, a nawet powinniśmy poświęcić im więcej miejsca w naszej modlitwie i powierzyć ich miłosierdziu Bożemu" mówił św. Jan Paweł Wielki podczas modlitwy Anioł Pański w Uroczystość Wszystkich Świętych 2002 r.

 

 

Natomiast 2 listopada 1986 r. Ojciec Święty nauczał: "Stojąc przy grobach naszych najbliższych czujemy, jak wzmaga się w nas chęć przezwyciężenia śmierci, jak daje o sobie znać tęsknota za wiecznością, która mieszka w naszych sercach. Przyozdabiamy te groby, ubieramy je w kwiaty, ponieważ serce mówi nam, że ciało spowite w zimny całun śmierci nie jest i nie może być ostatecznym wyrazem życia. Wszystkie plany na przyszłość, ogrom zrealizowanych tylko częściowo możliwości, oczekiwania na lepszy i bardziej ludzki świat, ciepło uczuć, codzienny trud w wiernym dotrzymywaniu zobowiązań - wszystkie te skarby dobra nie mogą zostać zamknięte w beznadziejnej ciszy nicości".


Listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni, stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych tylko jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić: Ojcze nasz i Wierzę oraz trzeba wypełnić takie warunki, jak: spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca Świętego.

Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust ten w dniach 1-8 listopada jest zupełny, w inne dni roku cząstkowy.

Polecajmy Bożej dobroci, miłości i przebaczeniu tych, którzy odeszli. Swoją modlitwą, ofiarą, zyskaniem odpustu pomóżmy osiągnąć niebo duszom w czyśćcu cierpiącym.

 

 

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER