Strona Główna Centrum Wielka katecheza kard. Karola Wojtyły- pierwsze wydanie odnalezionego dzieła inspirowanego mową św. Pawła na Areopagu
Wielka katecheza kard. Karola Wojtyły- pierwsze wydanie odnalezionego dzieła inspirowanego mową św. Pawła na Areopagu PDF Drukuj Email
czwartek, 27 września 2018 18:05

W Krakowie zaprezentowano dziś niepublikowane wcześniej rozważania Karola Wojtyły, zainspirowane kazaniem św. Pawła na Areopagu. Książka "Kazanie na Areopagu. 13 katechez" wydana przez Wydawnictwo Literackie trafi do księgarń 3 października br. – 40 lat po wyborze arcybiskupa krakowskiego na Stolicę Piotrową.

Zdaniem wydawców jest to jedyny literacki tekst sprzed pontyfikatu, w którym Wojtyła omawia podstawy wiary chrześcijańskiej. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej po raz pierwszy zaprezentowana została wydrukowana książka, a także rękopis Karola Wojtyły.

Wieloletni osobisty sekretarz Karola Wojtyły kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że wydana książka stanowi wyjątkową prezentację twórczości religijnej abp. Karola Wojtyły. Kard. Dziwisz pytany o okoliczności odnalezienia tekstu powiedział, że Karol Wojtyła często rozdawał swoje rękopisy, a tekst wydanych katechez kardynał otrzymał od osoby prywatnej. Jak dodał, archiwum kard. Karola Wojtyły jeszcze nie zostało skatalogowane, a prace nad tym obecnie trwają. Ks. Robert Woźniak, autor opracowania teologicznego książki, mówił, że jest to jedno z najważniejszych dzieł Karola Wojtyły. - Ten tekst jest niesamowicie aktualny, można powiedzieć, że to igraszka losu, że się zagubił, a teraz odnalazł. Czytając ten tekst miałem wrażenie, że to nie los i przypadek, ale opatrzność sprawiła, że właśnie teraz otrzymujemy ten tekst, ponieważ przeżywamy zglobalizowany kryzys, który dotyka Kościoła i świata – mówił ks. Woźniak. - Właśnie w takim momencie historii otrzymujemy tekst najbardziej syntetyczny, jaki czytałem u Karola Wojtyły - Jana Pawła II. To dzieło ukazuje wiarę chrześcijańską współczesnemu człowiekowi – mówił ks. Woźniak. Z kolei dr Marta Burghardt, autorka opracowania tekstu książki mówiła, że praca nad nim stanowiła dla niej wielkie wyzwani, a rękopisy Karola Wojtyły, zmiany i skreślenia, których dokonywał, świadczą o tym, jak uważnie dobierał słowa. - Ta twórczość naukowa i artystyczna było dla Karola Wojtyły formą modlitwy. Ta książka była dla mnie rekolekcjami jedynymi w swoim rodzaju – mówiła.

Teksty katechez są pokłosiem pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą Karol Wojtyła odbył w 1963 r. wraz z innymi uczestnikami Soboru Watykańskiego II po zakończeniu drugiej sesji obrad. Po drodze odwiedzili także Grecję i ateński Areopag, gdzie dwa tysiące lat wcześniej św. Paweł z Tarsu wygłosił kazanie. Jest to dzieło napisane w całości przez Karola Wojtyłę. Zapisane odręcznie kartki zostały odnalezione i ukazują się 40 lat po tym, jak w październiku 1978 roku arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę wybrano na papieża. Karol Wojtyła spisał swoje rozważania w 1965 lub na początku 1966 r. Tekst zachował się w dwóch postaciach: rękopisu i maszynopisu. Wydawnictwo Literackie opublikowało książkę w takiej formie, aby czytelnik mógł zauważyć drobne różnice.

 

źródło: KAI

zdjęcie: krakow.gosc.pl

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER