Strona Główna Centrum Kard. Dziwisz: nie można zrozumieć Jana Pawła II bez jego korzeni
Kard. Dziwisz: nie można zrozumieć Jana Pawła II bez jego korzeni PDF Drukuj Email
czwartek, 27 września 2018 13:59

"Nie można zrozumieć pontyfikatu Jana Pawła II bez brania pod uwagę jego korzeni. Te korzenie tkwiły i tkwią w jego ojczyźnie, a przede wszystkim w jego małej ojczyźnie, czyli w Małopolsce" – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Krakowie podczas Małopolskiego Forum Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, zorganizowanego w 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. „W tym kręgu, w tej przestrzeni kształtowała się jego osobowość” – podkreślał wieloletni sekretarz polskiego papieża.

 

 

„Doświadczenie duszpasterskie kard. Karola Wojtyły w konfrontacji z – wydawało się – wszechpotężnym i totalitarnym systemem komunistycznym miało dalekosiężne konsekwencje, gdy tenże człowiek został obarczony odpowiedzialnością za losy Kościoła powszechnego” – mówił hierarcha. Podsumowując owoce 27-letniego pontyfikatu Jana Pawła II, kard. Dziwisz wymienił tomy dokumentów: encyklik, adhortacji i listów apostolskich, tysięcy katechez, homilii i przemówień. „Jest do czego sięgać i Kościół będzie sięgał do bogactwa myśl, refleksji, pouczeń i wskazań zawartych w tych tekstach i dokumentach” – przekonywał. Jak podkreślił, Jan Paweł II ustanowił ponadto nowe struktury na centralnym szczeblu zarządzania Kościoła w formie np. Papieskich Rad. Jemu zawdzięczamy też cenne inicjatywy duszpasterskie, które wpisały się na stałe w życie i apostolstwo współczesnego Kościoła, jak Światowe Dni Młodzieży, Światowe Spotkania Rodzin czy Światowy Dzień Chorego. „Na niespotykaną wcześniej skalę Jan Paweł II podjął dzieło podróży apostolskich nawet do najdalszych zakątków świata. Podczas takich stu czterech podróży odwiedził sto trzydzieści krajów, a w samej Italii odwiedził sto kilkadziesiąt miast i diecezji” – przypominał jego najbliższy współpracownik.

Według purpurata, nie da się zrozumieć pontyfikatu Jana Pawła II bez brania pod uwagę jego korzeni, które tkwiły w Ojczyźnie, a zwłaszcza w Małopolsce. „W tym kręgu, w tej przestrzeni kształtowała się jego osobowość. Karol Wojtyła czerpał głęboko z bogactwa tradycji i kultury Małopolski, z wysokiego poziomu wadowickiego gimnazjum, czy religijnego oddziaływania sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej” – podkreślał kard. Dziwisz.

Szczególnym rozdziałem w życiu Karola Wojtyły był Kraków, z którego czerpał, ale również spłacał dług wdzięczności wobec wielkiego miasta jako młody naukowiec, duszpasterz akademicki, a potem jako arcybiskup metropolita krakowski i kardynał. „Ubogacał Kraków i Małopolskę swoim nauczaniem, pasterskimi wizytami, podejmowanymi decyzjami związanymi z życiem archidiecezji krakowskiej. Zadziwia nas, w ilu miastach, miasteczkach i wioskach kard. Wojtyła zostawił ślad, upamiętniany teraz w publikacjach, w szlakach papieskich, w kamiennych tablicach czy pomnikach” – wskazywał prelegent i uwrażliwiał, że to dziedzictwo powinniśmy przekazać następnym pokoleniom. Taką formą upamiętnienia tego dziedzictwa jest Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, które powstało na Białych Morzach w Krakowie. Idea zrodziła się z przekonania, że Kraków jest genius loci, w którym „odkrywamy wielkość daru, jaki Kościół i świat otrzymał w osobie i służbie Jana Pawła II”. W ocenie kard. Dziwisza, Centrum jest spełnieniem oczekiwań i nadziei na utrwalenie w żywej formie dziedzictwa papieża.

 

źródło: MD/KAI

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER