Strona Główna Centrum Święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny
Święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny PDF Drukuj Email
sobota, 08 września 2018 06:08

"W liturgii wspominamy dziś Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. To święto, bardzo drogie pobożności ludowej, skłania nas do podziwiania w małej Maryi najczystszej jutrzenki odkupienia. Widzimy dziewczynkę, taką jak wszystkie inne, a zarazem niezwykłą, «błogosławioną między niewiastami» (por. Łk 1, 42). Maryja jest niepokalaną «córą Syjonu», przeznaczoną, by stać się Matką Mesjasza" - mówił 8 września 2004 r. podczas audiencji generalnej św. Jan Paweł Wielki.

Natomiast w 1985 roku będąc w Liechtenschtein Ojciec Święty Jan Paweł Wielki mówił: "Ósmego września przypada w liturgicznym kalendarzu Kościoła święto Narodzenia Maryi, dokładnie w dziewięć miesięcy po święcie Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ósmego grudnia. Ustalając dni obu tych świąt, Kościół stosował się do naturalnego okresu oczekiwania urodzin dziecka. W ten szczególny sposób uczczone i uświęcone zostało dziewięć miesięcy rozwoju człowieka w ciele matki.

Dojrzewając w macierzyńskim łonie ludzkie życie, powstałe dzięki tajemniczemu współdziałaniu woli Bożej oraz życiodajnych sił mężczyzny i kobiety, jest od pierwszej chwili swego poczęcia dobrem godnym szczególnej ochrony.
Również sama matka, nosząca pod sercem poczęte i rozwijające się dziecko, zasługuje na najwyższy szacunek, na cześć i uznanie.

Dzisiaj właśnie, w dniu święta Narodzin Maryi, wzywam ze szczególną mocą do traktowania dziecka rozwijającego się w łonie matki jako pełnowartościowego człowieka, ... do otaczania przyszłej matki szacunkiem, poważaniem i serdeczną opieką. Mówcie „tak” ludzkiemu życiu we wszystkich jego fazach!

Słusznie występujecie w obronie środowiska naturalnego, roślin i zwierząt! Mówcie jednak bardziej jeszcze zdecydowanie „tak” ludzkiemu życiu, które w hierarchii stworzeń stoi ponad wszystkim, co istnieje w widzialnym świecie! Ratujcie nie narodzonego człowieka przed zagrożeniem ze strony człowieka już urodzonego, który rości sobie prawo do decydowania o życiu dziecka w łonie matki, do zabijania go!

Wielka radość, jaką my, wierzący, odczuwamy i jakiej dziś uroczyście dajemy wyraz z powodu narodzin Matki Bożej, stawia nam wszystkim wysokie wymagania: winniśmy się głęboko radować, kiedy w łonie matki poczyna się dziecko i kiedy ujrzy ono światłość świata. Nawet jeśli narodziny dziecka niosą czasem z sobą trudy, wyrzeczenia, ograniczenia i obciążenia, to musi ono zawsze czuć się akceptowane i bezpieczne dzięki miłości rodziców. (...)

Niech Maryja, Jutrzenka Zbawienia, która urodziła nam Chrystusa, Słońce Sprawiedliwości, przyczyni się swym macierzyńskim światłem do uzyskania jasnego spojrzenia, którego tak bardzo trzeba ludziom w dzisiejszym świecie. Święto Jej Narodzin jest dla nas świętem życia".


 Święty Janie Pawle Wielki
Opiekunie dzieci, sierot i opuszczonych
módl się za nami!


 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER