Strona Główna Centrum Liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka
Liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka PDF Drukuj Email
sobota, 05 maja 2018 10:30

W kalendarzu liturgicznym wspominamy dzisiaj świętego Stanisława Kazimierczyka, którego do grona błogosławionych zaliczył papież Jan Paweł Wielki podczas uroczystej Mszy świętej beatyfikacyjnej sprawowanej 18 kwietnia 1993 r. na Placu św. Piotra w Rzymie. Również w Rzymie 17 października 2010 r. papież Benedykt XVI wpisał go do katalogu świętych.

Starania mające doprowadzić do beatyfikacji Stanisława Kazimierczyka rozpoczęto w 1767 roku. Na przeszkodzie beatyfikacji stanęły jednak rozbiory Polski i kolejne wojny. Po II wojnie światowej proces beatyfikacyjny podjęto ponownie. Czynnie zaangażował się ówczesny metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła, a kontynuował ks. kard. Franciszek Macharski.

Warto przypomnieć w tym momencie kazanie kard. Karola Wojtyły wizytującego w 1969 r. Parafię Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu:

"W imię Ojca i Syna, i Ducha Św. Amen.
Jest rzeczą słuszną, ażeby w czasie wizytacji parafii Bożego Ciała w Krakowie wspomnieć wielkiego parafianina, wielkiego pod względem świętości. Takim właśnie parafianinem otoczonym chwałą świętości jest ów Stanisław Kazimierczyk, czyli obywatel Kazimierza, przy którego doczesnych szczątkach tutaj się znajdujemy. Tutaj się urodził, tutaj spędził całe swoje życie. Kazimierczyk, czyli mieszkaniec Kazimierza, który dawniej był osobnym miastem, dzisiaj jest częścią Krakowa. Zresztą i ten Kazimierczyk był w szczególnym tego słowa znaczeniu Civis Cracoviensis, obywatelem Krakowa, bowiem w Krakowie odbywał studia na istniejącym już wówczas od kilkudziesięciu lat uniwersytecie.

Od kilkudziesięciu lat, gdyż życie, a w szczególności studia Kazimierczyka przypadają na wiek XV, wiek wielkich, świątobliwych w naszym mieście mężów. Najpierwszym z nich był również uczeń, a później profesor Uniwersytetu Krakowskiego Św. Jan Kanty, ale prócz niego jeszcze sześciu innych, którzy zaznaczyli się w tym, jak się ogólnie twierdzi, złotym, szczęśliwym wieku naszej historii. Zaznaczyli się chwałą świętości i bywali nazywani błogosławionymi, chociaż tylko jeden z nich błogosławiony Szymon z Lipnicy doczekał się uznania tego tytułu przez Kościół.

Nasz Kazimierczyk, obywatel Kazimierza, był także członkiem zakonu, który do dzisiaj pełni straż kościoła Bożego Ciała i czuwa także nad jego grobem, był członkiem Waszego Zakonu, był tak jak wy, kanonikiem laterańskim i dlatego druga racja, ażeby wizytując parafię, w której wy duszpasterzujecie, przypomnieć tego wielkiego waszego świątobliwego konfratra, który tutaj był zarówno czynny w życiu zakonnym jako mistrz nowicjuszów, ale też w życiu parafialnym jako kaznodzieja i spowiednik. To czym się szczególnie odznaczał, to niezwykła cześć i miłość do Matki Najświętszej.

Ta niezwykła cześć i miłość do Matki Najświętszej, która stanowi duchowe dziedzictwo naszego narodu, dziedzictwo duchowe chrześcijaństwa w Polsce od pierwszych prawie dni, wyraziła się również w naszym słudze Bożym żarliwą pobożnością na wewnątrz, a na zewnątrz tym jakimś fluidem świętości, który dokoła roztaczał.

Dzisiaj stoimy przy jego grobie. Zwyczaj jest w waszej parafii, że w poniedziałki się tutaj przy jego grobie odprawia Najświętsza Ofiara, więc czynię to z wielką radością, gdyż moim jako biskupa krakowskiego obowiązkiem jest strzec tych wszystkich skarbów świętości, które znajdują się w naszym mieście, a jest ich wiele. Więc z wielką radością sprawuję tę Najświętszą Ofiarę w kościele Bożego Ciała przy trumnie błogosławionego Sługi Bożego Stanisława Kazimierczyka, który także wziął sobie imię wielkiego Stanisława Biskupa i Męczennika Krakowskiego. Sprawuję tę Najświętszą Ofiarę, ażeby w ten sposób uczcić pamięć wielkiego parafianina i wielkiego zakonnika.

Sprawuję tę Najświętszą Ofiarę, ażeby polecić jego dawną a dzisiaj waszą parafię, wszystkie jej sprawy, żeby polecić jego dawną, a dzisiaj waszą rodzinę zakonną. Niech oręduje tak jak tutaj na ziemi orędował. Niech wstawia się do Matki Najświętszej tak jak tutaj na ziemi do Matki Najświętszej się wstawiał.
A równocześnie uderzyły mnie pierwsze słowa dzisiejszej Mszy Św., dzisiejszej liturgii, gdzie prorok prosi Boga, ażeby wymierzył mu sprawiedliwość i pomyślałem sobie, że można te słowa zastosować do naszego Stanisława z Kazimierza, Stanisława Kazimierczyka, że jeszcze mu Ojciec nasz, który jest w niebie, nie wymierzył sprawiedliwości na ziemi, bo nie doczekał się dotąd, pomimo podejmowanych prób, uznania ze strony Kościoła urzędowego jego świętości.

Trzeba więc do tej sprawy wracać, trzeba o to prosić, a nade wszystko czynić starania u Stolicy Apostolskiej, ażeby ten kult, którym go otaczali krakowianie, a zwłaszcza jego rodacy tu na Kazimierzu w parafii Bożego Ciała, doczekał się urzędowego zatwierdzenia ze strony Kościoła i żebyśmy go mogli nazywać błogosławionym tak jak go w naszych myślach i uczuciach otaczamy czcią świętości, która jest błogosławiona u Boga. Oto są moi drodzy bracia i siostry te intencje, z którymi wraz z wami przybywam dzisiaj do grobu Sługi Bożego Stanisława Kazimierczyka i składam Bogu Najświętszą Ofiarę Jego Syna. Amen".


Potwierdzenia kultu księdza Stanisława Kazimierczyka dokonał święty Jan Paweł Wielki podczas beatyfikacji (1993 r.). Mówił wtedy m.in. takie słowa:

"Pozdrawiam cię wreszcie Stanisławie Kazimierczyku, kapłanie Kanoników Regularnych Laterańskich. Twe życie związane było nierozerwalnie z Krakowem, z jego sławną Akademią oraz z klasztorem przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu, gdzie dojrzewało i rozwijało się twoje powołanie.
Sługa Boży Stanisław żył w XV w., a więc w czasach bardzo odległych. W dziejach Krakowa był to wiek wyjątkowy - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego.
W tym właśnie wieku Kraków wydał postacie tego formatu co św. Jan Kanty oraz błogosławieni: Szymon z Lipnicy, Michał Giedroyć, Izajasz Boner i Świętosław ze Sławkowa. Błogosławiony wiek!
Jego duchowe oblicze tworzyli święci i błogosławieni, a wśród nich Stanisław z Kazimierza: żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich.
Pamięć o świętości sługi Bożego żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów. Jako arcybiskup krakowski nieraz tym modlitwom przewodniczyłem. Dzisiaj Kościół święty uroczyście potwierdza jego kult, wynosząc go do chwały ołtarzy. "Dziękujcie Panu... Dziękujcie Panu, bo jest dobry".
M. Maria Angela Truszkowska, s. Faustyna Kowalska, Stanisław Kazimierczyk, kapłan-zakonnik: trzej nowi polscy błogosławieni, nasi nowi orędownicy. W dzisiejszych czasach tego orędownictwa świętych i błogosławionych tak bardzo nam potrzeba! Oto szczególny dar Bożej Opatrzności dla Kościoła w Polsce - dar dla naszej Ojczyzny.
Raduj się więc Kościele Polski! Gaude Mater Polonia!"

Kanonizacji świętego dokonał papież Benedykt 17 X 2010 roku podczas Mszy św. sprawowanej na Placu św. Piotra. Ojciec Święty w czasie homilii powiedział wtedy po polsku:
"Św. Stanisław Kazimierczyk, zakonnik z XV w., i dla nas może być przykładem i orędownikiem. Całe jego życie było związane z Eucharystią. Najpierw przez kościół Bożego Ciała na Kazimierzu w dzisiejszym Krakowie, gdzie u boku matki i ojca uczył się wiary i pobożności; gdzie złożył śluby zakonne u kanoników regularnych; gdzie pracował jako kapłan, wychowawca, opiekun potrzebujących. Przede wszystkim jednak był związany z Eucharystią przez żarliwą miłość do Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina; przez przeżywanie tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania, która w sposób bezkrwawy dokonuje się we Mszy św.; przez praktykę miłości bliźniego, której źródłem i znakiem jest komunia".

 

Św. Stanisław Kazimierczyk jest patronem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

 

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER