Strona Główna Centrum Z Lewoczy na Białe Morza
Z Lewoczy na Białe Morza PDF Drukuj Email
niedziela, 02 lipca 2017 16:16

W wielu sanktuariach przeżywany był dzisiaj odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny. 27 lat temu uroczystościom odpustowym w Lewoczy na Słowacji przewodniczył wielki papież Jan Paweł II. Aby upamiętnić to wydarzenie została ufundowana mozaika z wizerunkiem Matki Bożej z Lewoczy, która za kilka tygodni zostanie poświęcona i umieszczona w papieskim sanktuarium.

Na początku czerwca mieszkańcy Podhala przeżywali 20 rocznicę pobytu św. Jana Pawła Wielkiego w Zakopanem. Podczas pamiętnej Mszy św., odprawionej 6 czerwca 1997 r. pod Wielką Krokwią Ojciec Święty powiedział:

"Jakże wdzięczni jesteśmy za to dzisiejsze spotkanie! Czekaliśmy na nie długo. Od dawna już zapraszaliście Papieża, a było to przy różnych okazjach, zwłaszcza w czasie waszych częstych pielgrzymek do Wiecznego Miasta. Pamiętacie zapewne, jak wam mówiłem wówczas, że trzeba mieć cierpliwość, że trzeba zostawić Bożej Opatrzności odwiedziny Zakopanego. Podczas mojej pielgrzymki na Słowację, w Lewoczy, czytałem napis, jaki przygotowaliście: "Zakopane czeka! Zakopane wita!" I dzisiaj możemy powiedzieć, że Zakopane się doczekało i ja się doczekałem. Bóg tak rozrządził, Matka Boża z Lewoczy doprowadziła Papieża do Zakopanego" - mówił papież.

W listopadzie 2016 r. do ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, przybyła delegacja Słowaków na czele z kustoszem sanktuarium z Lewoczy, by prosić o zgodę na umieszczenie w papieskim sanktuarium na Białych Morzach w Krakowie wizerunku Matki Bożej z Lewoczy.

"Dla licznie przybywających do papieskiego sanktuarium pielgrzymów, także ze Słowacji będzie to wspomnienie tamtych odwiedzin Jana Pawła II w Lewoczy i w Zakopanem" - tłumaczył ks. prof. František Dlugoš - kustosz sanktuarium i zarazem proboszcz parafii znajdującej się pod Mariańską Górą przy Bazylice św. Jakuba w Lewoczy.

Po licznych konsultacjach postanowiono, że wizerunek Matki Bożej z Lewoczy zostanie umieszczony w Kościele Relikwii w pobliżu ołtarza, w którym znajduje się ampułka z krwią Jana Pawła II. Projekt wizerunku Madonny przedstawiony ks. Długosza, został przesłany do włoskiego artysty Albano Poli, który przygotował dzieło w formie mozaiki. Końcem kwietnia pracownię włoskiego artysty odwiedził w Weronie kustosz papieskiego sanktuarium ks. Jan Kabziński, który zaakceptował powstające dzieło. Za kilka tygodni zostanie ono umieszczone w sanktuarium na Białych Morzach. Na mozaice znajduje się wizerunek św. Jana Pawła Wielkiego spoglądającego na łaskami słynącą figurę Matki Bożej z Lewoczy. W tle możemy zobaczyć bazylikę Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny, którą w 1995 r. nawiedził Ojciec Święty.

Uroczystość poświęcenia mozaiki Matki Bożej odbędzie się w sobotę 12 sierpnia b.r. o godz. 10.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Liturgii będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który także wtedy przekaże do słowackiego sanktuarium relikwie św. Jana Pawła Wielkiego.

Bazylika Marii Panny na Górze Mariańskiej w Lewoczy należy do najstarszych miejsc świętych na wschodzie Słowacji. Najstarsze dokumenty o świątyni pochodzą z 1274 r., a znajdująca się tam łaskami słynąca figura Matki Bożej powstała w XV wieku. Lewocza znana jest z wielkiej liczby pielgrzymów z kraju i zagranicy, przybywających każdego roku na święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które tutaj obchodzi się 2 lipca oraz w następującą po tym dniu niedzielę. Wzgórze Maryjne odwiedza rocznie około 2 mln ludzi, z tego w pierwszym tygodniu lipca około miliona, łącznie z tymi, którzy pozostają na uroczystości odpustowe. W dniu dzisiejszym uroczystej sumie odpustowej przewodniczył kard. Mauro Piacenza - szef watykańskiego trybunału Penitencjarii Apostolskiej.

 

Zobacz: GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

Święty Janie Pawle Wielki
całkowicie oddany Maryi
módl się za nami!

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER