Strona Główna Centrum Jutro papież Franciszek pobłogosławi paliusz dla metropolity krakowskiego
Jutro papież Franciszek pobłogosławi paliusz dla metropolity krakowskiego PDF Drukuj Email
środa, 28 czerwca 2017 11:45

W uroczystość świętych Piotra i Pawła w Rzymie ma miejsce szczególny obrzęd. Papież celebrujący Mszę św., uroczyście błogosławi w tym dniu paliusze – niewielkie koliste wstęgi w kształcie stuły, ozdobione sześcioma krzyżami i wykonane z białej wełny. Baranki, od których pochodzi wełna, zostały pobłogosławione przez papieża 21 stycznia, w dniu św. Agnieszki.

Święty Jan Paweł Wielki w czasie audiencji generalnej 30 czerwca 1999 roku wyjaśnił podwójne znaczenie paliusza. Mówił: „Przede wszystkim wskazuje on na specjalną więź arcybiskupów metropolitów z Następcą Piotra, a w konsekwencji z samym Piotrem. Właśnie bowiem z grobu Apostoła, trwałej pamiątki jego wyznania wiary w Pana Jezusa, paliusz czerpie swą symboliczną moc: kto go zakłada, winien sam pamiętać i innym przypominać o ścisłej i głębokiej więzi, jaka łączy go z osobą i misją Piotra. Winno się to objawiać we wszystkich okolicznościach jego życia, w nauczaniu i duszpasterstwie, w sprawowaniu sakramentów i w dialogu ze wspólnotą. Metropolici są zatem powołani, aby być głównymi budowniczymi jedności Kościoła, która wyraża się w wyznawaniu tej samej wiary i w braterskiej miłości.

Jest jeszcze druga wartość, na którą wyraźnie zwraca uwagę obrzęd nałożenia paliuszy. Baranek, który ofiarował wełnę na paliusz, jest symbolem Baranka Bożego, który wziął na siebie grzechy świata i złożył samego siebie w ofierze dla odkupienia ludzkości. Jako Baranek i Pasterz, Chrystus nadal czuwa nad swoją owczarnią i powierza ją opiece tych, którzy sakramentalnie Go reprezentują. Biel wełny paliusza jest symbolem niewinności, a sześć krzyży ma oznaczać codzienną wierność Chrystusowi, która – jeśli to konieczne – nie cofa się nawet przed męczeństwem. Kto przywdziewa paliusz, winien zatem żyć w szczególnej i nieustannej komunii z Chrystusem, której cechą jest czystość intencji i czynów oraz ofiarna służba i świadectwo".

Jutro papież Franciszek poświęci i przekaże paliusze dla nowych arcybiskupów metropolitów, wśród których jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Ceremonia nałożenia paliusza na ramiona abp. Jędraszewskiego odbędzie się w niedzielę 22 października podczas Mszy św. o godz. 10 w katedrze na Wawelu. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Na Białych Morzach o godz. 17.00 - w dniu odpustu papieskim Sanktuarium, abp. Marek Jędraszewski będzie przewodniczył uroczystej Mszy świętej.xPK

 

 

zdjęcie: G. Gałązka (29 VI 2013, uroczystość wręczenia paliusza dla metropolity łódzkiego)

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER