Strona Główna Centrum kard. Dziwisz: "szczególne miejsce w sercu Jana Pawła II zajmowało Podhale i zamieszkujący tę przepiękną krainę lud"
kard. Dziwisz: "szczególne miejsce w sercu Jana Pawła II zajmowało Podhale i zamieszkujący tę przepiękną krainę lud" PDF Drukuj Email
środa, 07 czerwca 2017 11:34

Biskupi polscy uczestniczyli dziś w Mszy św. dziękczynnej za dar pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale w 1997 r. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Miejscem celebracji był kościół św. Krzyża w Zakopanem, gdzie 20 lat temu Jan Paweł II spotkał się z chorymi.

- Dziś, podczas tej Eucharystii, dziękujemy Bogu za cały pontyfikat papieża rodaka, ale szczególnie za jego szóstą wizytę duszpasterską w naszej ojczyźnie w 1997 roku. Ojciec Święty za każdym razem przeżywał głęboko przyjazd do Polski. Docierał do najdalszych zakątków ziemi. W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich narodów, kultur i języków, ale przecież szczególne miejsce zajmowała w jego sercu Polska i wcale tego nie ukrywał - mówił kard. Dziwisz.

Hierarcha przywołał tamte wyjątkowe dni: - Dwadzieścia lat temu, stając po raz kolejny jako pielgrzym na polskiej ziemi, Jan Paweł II powiedział na wrocławskim lotnisku: „Przybywam do was w imię Jezusa Chrystusa - Tego, który jest «wczoraj, dzisiaj i na wieki». Tak brzmiało motto ówczesnej papieskiej wizyty, ale te słowa były również przewodnim hasłem całego życia i służby człowieka, który pozostawił głęboki ślad w świadomości i życiu wiary współczesnego Kościoła, a którego przez dwadzieścia siedem lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów.

- Ojciec Święty za każdym razem przeżywał głęboko przyjazd do Polski. W jego pasterskim sercu było miejsce dla wszystkich narodów, kultur i języków, ale przecież szczególne miejsce zajmowała w jego sercu Polska, i wcale tego nie ukrywał. Możemy zrozumieć jego wzruszenie, gdy mówił: „Każdy powrót do Polski to tak jak powrót pod znajomą strzechę domu rodzinnego, gdzie każdy najdrobniejszy przedmiot przypomina nam wiele, przypomina nam to, co sercu jest najbliższe, najdroższe" - cytował wypowiedziane we Wrocławiu słowa papieża Polaka, Jego osobisty sekretarz.

Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II podczas szóstej wizyty duszpasterskiej w Polsce. Podczas wrocławskiego Kongresu Eucharystycznego św. Jan Paweł II wzywał do solidarności międzyludzkiej i postawił dramatyczne pytanie, czy „człowiek może ład wolności zbudować sam, bez Chrystusa, czy nawet wbrew Chrystusowi. W Gnieźnie Papież przypomniał dobitnie, że tylko z Chrystusem można zbudować nowy dom dla Europy i że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów". W Krakowie dawny pasterz diecezji kanonizował błogosławioną Jadwigę Królową, a w przemówieniu z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i spotkania ze światem nauki i kultury dziękował za posługę myślenia i przypominał, że „poszukiwanie prawdy, nawet wówczas, gdy dotyczy ograniczonej rzeczywistości świata czy człowieka, nigdy się nie kończy, zawsze odsyła [...] ku pytaniom otwierającym dostęp do Tajemnicy".

Jednak z tamtej pielgrzymki szczególnie zapadła w pamięci wizyta Ojca Świętego pod Tatrami. - Jakże przejmująco zabrzmiały słowa wypowiedziane przez burmistrza Zakopanego na kolanach razem z przedstawicielami trzech pokoleń góralskich: „Dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi". A on, dziękując za ten niezwykły hołd Podhala, „zawsze wiernego Kościołowi i Ojczyźnie" powiedział w homilii: „Na was zawsze można liczyć!" Te słowa streszczały odwzajemnione zaufanie i miłość, jaką darzyli się zawsze górale oraz ich Pasterz - przypomniał kard. Dziwisz.

W Zakopanem Jan Paweł II wypowiedział ważne słowa o krzyżu stojącym na Giewoncie: „stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. [...] Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk". - Stąd zachęta Ojca Świętego, którą po dwudziestu latach odczytujemy jako skierowaną do nas dzisiaj: „Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym".

W czasie tej pielgrzymki Ojciec Święty dokonał konsekracji kościoła w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, wzniesionego jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II. Powiedział wówczas w homilii: „Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego. Za przyczyną Matki Boskiej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane. (...) Wiem, że gromadziliście się w waszych kościołach parafialnych, a także w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla Papieża".

Zwracając się do braci biskupów hierarcha nawiązał do rozmowy apostoła Piotra ze zmartwychwstałym Jezusem na brzegu Jeziora Tyberiadzkiego. - Zanim Jezus powierzył Szymonowi Piotrowi misję, zapytał go trzy razy o miłość, bo to ona była i jest fundamentem każdej misji, każdego zadania, jakie ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan powierza swoim uczniom. Ta prawda odnosi się do wszystkich chrześcijan, ale w sposób szczególny do tych, którym Pan powierza pasterską odpowiedzialność w swoim Kościele. Dlatego my, biskupi, z pokorą wsłuchujemy się w pytania Jezusa i odpowiedzi Apostoła, bo są one również skierowane do serca każdego z nas.

Kończąc homilię kardynał Dziwisz powiedział: - Dziękując dziś Bogu za dar życia i służby św. Jana Pawła II, także za jego wizytę duszpasterską sprzed dwudziestu laty, prośmy o dar żywej wiary, niezachwianej nadziei i gorącej miłości dla nas wszystkich. Prośmy, byśmy my sami mogli otwierać nasze serca, ale także byśmy pomagali naszym braciom i siostrom otwierać na oścież drzwi Chrystusowi, tak jak nas o to prosił święty Papież. On dziś spogląda z wysoka na nasze zgromadzenie i z pewnością nam błogosławi. On znów jest z nami. A więc w górę serca!

 

 

 

źródło: KAI

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II
ul. Kanonicza 18
31-002 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 429 64 71
+48 12 429 65 71
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER