Strona Główna Centrum Uroczyste otwarcie Kościoła Bł. Jana Pawła II w Centrum "Nie lękajcie się!"
Uroczyste otwarcie Kościoła Bł. Jana Pawła II w Centrum "Nie lękajcie się!" PDF Drukuj Email
niedziela, 23 czerwca 2013 18:57

"Ta świątynia wraz z całym Centrum jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna narodu polskiego. Jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił"– mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas dzisiejszej uroczystości poświęcenia kościoła pod wezwaniem błogosławionego papieża w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

Dziedzictwo Jana Pawła II nadal inspiruje Kościół oraz miliony uczniów Chrystusa na całym świecie, zaś powstające Centrum ma je twórczo rozwijać i przekazywać następnym pokoleniom. "Nie jest ono więc pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, z jego duchem i świętością. Tu będą rozbrzmiewać jego słowa z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi” – podkreślił kardynał.

Zdaniem metropolity krakowskiego to duchowy testament papieża-Polaka stał się fundamentem krakowskiej budowli. "Tu będziemy zawsze wolni od lęku, tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęków i zagrożeń współczesnego świata" – przekonywał kard. Dziwisz. Wyraził on również nadzieję, że Centrum wpisze się na stałe w duchowy pejzaż Krakowa i Polski, a zarazem podkreślił, że jest ono owocem życzliwości i ofiarności wielu naszych rodaków z kraju i zagranicy. Podziękował też wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do jego powstania, szczególnie budowniczemu kompleksu, ks. Janowi Kabzińskiemu.

Uroczyste otwarcie świątyni zbiegło się w tym roku z wieloma ważnymi jubileuszami. 50-lecie kapłaństwa świętowali dziś m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz biskupi: Jan Zając i Tadeusz Rakoczy. Natomiast jubileusz 25-lecia sakry biskupiej obchodzili kard. Kazimierz Nycz i bp Jan Szkodoń. Grono jubilatów zamykali biskupi: Grzegorz Ryś i Damian Muskus OFM, świętujący odpowiednio 25 i 20 lat kapłaństwa. Fakt ten podkreślił bp Rakoczy, który podczas uroczystej Mszy Świętej wygłosił homilię. Ordynariusz bielsko-żywiecki złożył wszystkim jubilatom serdeczne życzenia wielu łask Bożych, zdrowia i pasterskiej radości. Z nostalgią wracał też do święceń prezbiteratu, które pół wieku temu w katedrze wawelskiej przyjęli wraz z kard. Dziwiszem i bp. Zającem z rąk bp. Karola Wojtyły. – Jako młody kapłan był naszym profesorem od pierwszego roku studiów teologicznych i bardzo troszczył się o nasze powołanie kapłańskie i jego owoce. Do dziś wspominamy, jak przed wykładem wypytywał nas: „Chłopcy jak się czujecie?”, „Co czytacie?”, „Gdzie byliście?” – wspominał hierarcha. Jego zdaniem, Karol Wojtyła przez całe życie starał się chronić młodych przed zgubną indoktrynacją i zgubnymi drogami życia. Dawał tez odpowiedź na uniwersalne pytania, wyzwania i problemy, które najbardziej niepokoją właśnie młodego człowieka, kreśląc przed nim plan na życie zbieżny z naturalnym prawem Bożym.

Bp Rakoczy przypomniał również, że 2 lata temu Jan Paweł II symbolicznie powrócił do „swojego Krakowa” właśnie w relikwiach krwi, uroczyście wprowadzonych do dolnego kościoła w tamtejszym sanktuarium. "Dziękujemy dziś Bogu, że w swojej nieskończonej miłości wybrał łagiewnickie wzgórze na miejsce objawienia swojego miłosierdzia i rozwijający się kult bł. Jana Pawła II. Na naszej pielgrzymiej drodze do Domu Ojca potrzebujemy Bożego Miłosierdzia i wstawiennictwa błogosławionego papieża" – mówił. Jego zdaniem można dziś powiedzieć, że to właśnie od Jana Pawła II prowadzi droga do tronu Bożego Miłosierdzia.

W uroczystym poświęceniu górnego kościoła w Sanktuarium bł. Jana Pawła II wziął udział cały Episkopat na czele z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem. Eucharystię koncelebrowali również kardynałowie: Franciszek Macharski, Stanisław Ryłko, Marian Jaworski, Christoph Schönborn (metropolita Wiednia) i Paolo Romeo (arcybiskup Palermo). Licznie uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, a także wiele pocztów sztandarowych: Policji, Wojska Polskiego czy górników. Na zakończenie uroczystości w sąsiednim budynku Veritas w asyście hierarchów otwarto czasową wystawę Muzeum bł. Jana Pawła II.

Autor: Michał Henkel
Źródło: http://www.fra3.pl/

FOT. Piotr Sionko

Więcej zdjęć na stronie Sanktuarium bł. Jana Pawła II

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER