Strona Główna Centrum "Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata, dla każdej i każdego z nas"
"Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata, dla każdej i każdego z nas" PDF Drukuj Email
niedziela, 21 października 2012 16:03

"Jan Paweł II wzywał od początku świat, by nie lękał się, by otworzył drzwi Chrystusowi. Mówił o tym z własnego doświadczenia. Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył, o czym był głęboko przekonany. Dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie, tak przejmująco (...)" - mówił kard. Stanisław Dziwisz, podczas Mszy św. sprawowanej w niedzielę, 21 października z okazji uroczystości odpustowych w Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

„Słowo Boże jest światłem na drogach naszej wiary, nadziei i miłości. Odsłania przed nami niezmierzone przestrzenie głębszej, Bożej rzeczywistości, w której zanurzone jest nasze życie”. Te słowa św. Pawła z Listu do Efezjan przypomniał we wstępie  homilii Metropolita Krakowski kierując do nas słowa zachęty, abyśmy „postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliśmy wezwani” (Ef 4, 1).

Ks. Kardynał napominał: „postępować w sposób godny powołania” to znaczy postępować „z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości” (Ef 4, 2). Te postawy wydają nam się odległe w dzisiejszej kulturze, w której do głosu dochodzi egoistyczne pragnienie „samorealizacji”, rywalizacja, bezlitosna krytyka inaczej myślących, podział społeczeństwa na zwalczające się frakcje polityczne, alergia na punkcie Kościoła itp.

Hierarcha zachęcał do spojrzenia na życie i dzieło bł. Jana Pawła II w świetle różnorodności powołań we współczesnej wspólnocie Kościoła. Kluczową sprawą jest świadectwo, jakie dają uczniowie Chrystusa – biskupi i kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, wspólnoty i instytucje Kościoła.

Nieprzypadkowo Jan Paweł II przed dziesięcioma laty, na krakowskich Błoniach, apelował o „wyobraźnię miłosierdzia”, abyśmy naszą samarytańską postawą, naszą dobrocią i miłosierdziem przemieniali nasz świat na bardziej ludzki i bardziej Boży i w ten sposób ewangelizowali obszary obojętności i niewiary. „Mamy w pamięci Jego słowa i gesty, Jego twarz i spojrzenie, Jego modlitwę i skupienie, Jego uśmiech i cierpienie - mówił Kardynał. „Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że od 2 kwietnia 2005 roku przebywa jeszcze bliżej Boga, oglądając Go twarzą w twarz, nie zapominając o Kościele walczącym na ziemi, pamiętając o nas wszystkich”.

Metropolita przypomniał także o wezwaniu, jakie Papież skierował do współczesnego świata, aby nie lękał się otworzyć drzwi Chrystusowi. „Mówił o tym z własnego doświadczenia. Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył, o czym był głęboko przekonany. Dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie, tak przejmująco. Jego świadectwo przemówiło do umysłów i serc niezliczonej rzeszy chrześcijan, i nie tylko chrześcijan”.

Na zakończenie wyraził wielką radość z faktu, że do Sanktuarium bł. Jana Pawła II, które w tym dniu przeżywa uroczystości odpustowe, przybywa wielu pielgrzymów i wiernych. „To miejsce stwarza szczególną atmosferę sprzyjającą spotkaniu z błogosławionym Papieżem, z jego dziedzictwem. Stąd promieniuje on swoją świętością i zachęca nas wszystkich, byśmy otwierali przed Chrystusem serca, kierowali się Jego przykazaniem miłości i świadczyli o Jego Ewangelii wobec świata często zagubionego, ale spragnionego dobra i miłości” - mówił Kardynał.

 

Galeria zdjęć z uroczystości odpustowych: (fot. Piotr Sionko)

 


„Na naszych oczach – dosłownie – wyrasta Centrum Jana Pawła II
«Nie lękajcie się!».
Powstaje dzieło, które przekażemy następnym pokoleniom.

W ten sposób, przynajmniej w jakiejś mierze wyrazimy naszą wdzięczność Ojcu Świętemu za to, co sami otrzymaliśmy od Niego
i czym chcemy dzielić się z tymi, którzy przyjdą po nas”.

 

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER