Strona Główna Beatyfikacja Jana Pawła II Beatyfikacja Uroczystości beatyfikacyjne w krakowskich Łagiewnikach
Uroczystości beatyfikacyjne w krakowskich Łagiewnikach PDF Drukuj Email

Jan Paweł II - Apostoł Bożego Miłosierdzia, wyniósł na ołtarze s. Faustynę i ustanowił dla Kościoła Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Tego dnia został wliczony w poczet Błogosławionych. Moment beatyfikacji Papieża Polaka obwieściło czcicielom Bożego Miłosierdzia zgromadzonym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach radosne bicie dzwonu św. Jana Chrzciciela.

Beatyfikacja Papieża Polaka została połączona z obchodami ustanowionej przez Niego Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Tradycyjne nocne czuwanie pielgrzymów przed Niedzielą Miłosierdzia ze względu na transmitowane przez TVP modlitewne czuwanie w Rzymie przed beatyfikacją Jana Pawła II, rozpoczęło się w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sobotę (30 kwietnia) o godz. 20.00 i trwało do 6.00 rano, z uroczystą Mszą św. o północy. Czuwanie za pośrednictwem łączy telewizyjnych otworzył Benedykt XVI. Podczas każdego łączenia wierni mogli odmawiać jedną tajemnicę różańca.

W niedzielę, 1 maja, ponad 120 tys. wiernych zgromadzonych w łagiewnickim Sanktuarium uczestniczyło dzięki łączom telewizyjnym w uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie. Po zakończeniu Liturgii Słowa na Placu św. Piotra, w Łagiewnikach rozpoczęła się pierwsza Msza św. dziękczynna zza beatyfikację Jana Pawła II pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium ks. bpa Jana Zająca. Podczas Mszy św., na Ołtarz Polowy w Sanktuarium zostały wniesione w uroczystej procesji relikwie bł. Jana Pawła II – ampułka z krwią Papieża – i umieszczone w relikwiarzu przekazanym Kustoszowi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przez ks. kard. Stanisława Dziwisza. Dla wiernych z całego świata, którzy modlą się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, była to pierwsza okazja publicznego uczczenia relikwii Papieża Polaka. W południe Łagiewniki ponownie połączyły się z Watykanem, aby uczestniczyć w modlitwie "Regina Coeli" i przyjąć błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI. Na zakończenie uroczystości wierni zostali pobłogosławieni relikwiami Błogosławionego.

O godzinie 15 Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył w łagiewnickiej Bazylice Koronce do Bożego Miłosierdzia. Do wieczora przy Ołtarzu Polowym, w Bazylice i w Kaplicy klasztornej odprawiane były Msze św. (ah).

 

Zdjęcia: Piotr Sionko

 

Polecamy

POLECAMY

Wspierają nas


Kontakt

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
ul. Totus Tuus 34
30-610 Kraków

centrum@janpawel2.pl

+48 12 257 53 06
509 820 102

konta bankowe

Polecane książki

Copyright 2010 © Centrum Jana Pawła II
Design by CHABER